Obklady a dlažby do koupelnyPři částečné rekonstrukci koupelny a záchodu, tedy nedílné součásti bytového jádra ve většině bytů, je výměna zařizovacích předmětů, obklady stěn nebo pokládka nové dlažby považována za rekonstrukci udržovacího charakteru a není na ní potřeba žádného stavebního povolení nebo ohlášení. To provedení takovéto rekonstrukce bytového jádra částečně zjednodušuje.

Na co myslet při volbě obkladů a dlažeb před rekonstrukcí koupelny ?

Před výměnou dlažby a obkladů v bytovém jádru, tzn. v koupelně a na záchodě je třeba rozmyslet, zda vám stávajících dispoziční řešení skutečně vyhovuje, zda není nutná rekonstrukce rozvodů elektřiny, vody a zda vyhovuje umístění zařizovacích předmětů jako jsou umyvadlo, vana nebo sprchový kout.

Druhy materiálu na podlahy a obklady koupelen

Do koupelny a záchodu se na obložení stěn a podlah používá řada materiálů jako jsou pvc, korek, sklo, dřevo a lité podlahy. Keramické obklady jsou ale tradičním a nejvíce používáným řešení.

Dnešní dlažby jsou v koupelnách a záchodech doplněním obkladů a ve značné částí případů se jedná o jeden materiál. Je rozhodně důležité, použít dlažbu s protiskluzným povrchem.

Dalším kritériem při výběru dlažeb a obkladů pro rekonstrukce koupelen je jejich otěruvzdornost a nasákavost.

Barevné řešení obkladů a dlažeb

Barevné řešení obkladů a dlažebVýběr té pravé dlažby a obkladů do rekonstruovaného bytového jádra je často obtížně řešitelným problémem. Každý by chtěl obklady výrazné ale zároveň i nenápadné.

Je dobré zvolit poslední módní trendy, nebo zůstat u nadčasového klasického řešení například v kontrastu černé a bílé?

Koupelny a záchody jsou většinou nepřímo osvětlené místnosti. Tuto skutečnost je nutno rovněž vzít v úvahu při volbě barvy obkladů. Barva obkladů má také vliv na vnímání velikosti místnosti.

Prosvětlení koupelen a záchodu lze zlepšit například skleněnými tvárnicemi jako jsou luxfery nebo světlovody.

Použití zrcadel a skel v koupelnách

Zrcadla jsou nepostradatelný doplněk koupelny a záchodu, který opticky místnosti zvětšuje. Při použití skel a zrcadel ve větších formátech je nutno nezapomenout na bezpečnost a použít skla bezpečnostní. Zrcadla podlepit bezpečnostní folií. Při použití bezpečnostní fólie se zrcadlo nevysype, ale zůstane v původním stavu.

Příprava stěn a podlah

Před vlastní pokládkou je třeba stěny náležitě připravit tak, aby podklad pro obklady byl rovný a čistý. Všechny stěny a rohy musí být svislé, protože veškeré nerovnosti se projeví ve spárách v rozích.

Způsob pokládky obkladů a dlažeb v bytových jádrech

Obklady a dlažby se pokládají čtyřmi způsoby:

  • kladení na koso (především dlažby) - dlažba na obrázku vlevo nahoře
  • kladení na střih (nejčastější řešení) - viz obrázek vpravo nahoře
  • kladení na vazbu (toto řešení je používané pouze výjimečně) - obklady na obrázku vlevo nahoře
  • kombinace všech předchozích variant

Zaspárování a zatěsnění rohů okolo van a umyvadel

Existují spárovací hmoty, které svým složením brání vzniku plísní. Tato volba se vyplatí v hůře větraných koupelnách a záchodech. Přechody mezi obklady a zařizovacími předměty jako jsou vany, umyvadla a sprchové kouty se zatěsnění PVC lištami nebo silikonovým tmelem.