Fotogalerie z rekonstrukce jádra

Proč ale vůbec bytové jádro měnit? Pomineme-li estetické důvody, původní jádra v panelákových bytech nejenže neodpovídají dnešním normám, ale často bývají v tak zdevastovaném stavu, že jen těžko mohou splňovat požadované nároky na hygienu, ale i samotnou bezpečnost. V typických starých umakartových jádrech totiž zpravidla bývá vadná elektroinstalace, což v rámci jádra, kde se často manipuluje s vodou, nejsou zrovna šťastné podmínky.

Než začneme s rekonstrukcí jádra

Rekonstrukce jader.Pokud se jakýchkoliv důvodů – estetických, hygienických či bezpečnostních – rozhodnete pro provedení rekonstrukce bytového jádra, je v první řadě nutné zapřemýšlet na představě, jak by nová koupelna a WC měly vypadat, tzn. ujasnit si nejen výběr sanitárního vybavení a jejich barevné provedení, ale i jejich samotné umístění. Nemáte-li představu, jak by nové jádro mělo vypadat, naše firma vám ráda poradí a navrhne nejoptimálnější řešení vzhledem k funkčnosti i ceně. Na naší prodejně spolu projednáme vaše požadavky a společně vše doladíme. Ačkoliv jsou často bytová jádra menších rozměrů, jejich rekonstrukcí lze dosáhnout funkčního prostoru, aniž byste cestou do vany zakopávali o umyvadlo či pračku. V mnoha případech lze dokonce některé příčky posunout a celý prostor tak zvětšit, samozřejmě však pouze v případě, že se nejedná o nosné příčky, jejichž narušení by ohrozilo statiku domu. Pokud se rozhodnete dispozičně nic neměnit, ve většině případů se obejdete i bez stavebního povolení. Nezapomeňte však o plánované rekonstrukci informovat správce domu, SVJ či bytové družstvo.

Typy bytových jader

Obecně existují 4 základní typy bytových jader. V praxi se setkáváme i s mnohem komplikovanějšími a unikátnějšími konstrukcemi jader, ale pro základní orientaci jsou tyto 4 typy dostačující. Pokud totiž znáte typ svého bytového jádra, získáte i představu o tom, které příčky jsou nosné a které lze odstranit, popřípadě jejich posunutím zvětšit stávající prostor rekonstruovaného jádra.

Bytové jádro typu T

Původní umakartové jádro T.T yp tohoto bytového jádra je poněkud omezující. Jak je vidět z obrázku, jádro je – s výjimkou přední stěny – kompletně zasazeno do panelu. Hýbat lze tedy pouze s přední stěnou, jejímž posunutím lze získat pár centimetrů místa. Zvětšení lze ovšem dosáhnout i zbouráním příčky mezi koupelnou a WC, jedná se však o řešení, které by měl každý velice důkladně zvážit. Dispozice tohoto jádra je zpravidla výhodnější zachovat.

Bytové jádro typu E

Původní umakartové jádro E.M ožnosti změn tohoto typu bytového jádra jsou již poměrně široké. Jádro sdílí panelovou stěnu pouze z jedné strany, zbylé tři jsou umakartové příčky (s příčkou mezi WC a koupelnou čtyři). V závislosti na sousedících místnostech lze tedy příčky libovolně posouvat a využít tak dostupný prostor.


Bytové jádro typu H

Původní umakartové jádro H.T oto bytové jádro má tři umakartové příčky. Jednu mezi koupelnou a WC a zbylé dvě z přední a zadní strany. Zleva i zprava jsou stěny z panelu. Prostor lze tedy zvětšit posunutím přední i zadní příčky, avšak na zadní stěně bývá obvykle přichycena kuchyňská linka. S tím je tedy nutné počítat. Východiskem může být posunutí panelové boční příčky, která – ačkoliv je z panelu – nebývá nosnou zdí a lze s ní manipulovat.

Bytové jádro typu F

Původní umakartové jádro F.V elmi podobný typ bytového jádra jako v předchozím případě, ovšem s výjimkou přední stěny, která je panelová (opět se však nejedná o nosnou zeď, lze tedy konzultovat její změnu). Posunout lze i pravou příčku, opět však s ohledem na sousedící místnost, kterou je ve většině případů úzká chodbička. Na zadní stěně bývá opět kuchyňská linka.